Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Kaip mus rasti?

LIETUVOS RESPUBLIKOS AMBASADA ITALIJOS RESPUBLIKOJE, MALTOS RESPUBLIKAI, SAN MARINO RESPUBLIKAI IR LIBIJAI, NUOLATINĖ ATSTOVYBĖ PRIE JUNGTINIŲ TAUTŲ MAISTO IR ŽEMĖS ŪKIO ORGANIZACIJOS

Adresas: Viale di Villa Grazioli 9, 00198 Rome, ITALY

plačiau »

Tel. +39 06 855 90 52
Faksas +39 06 855 90 53
El. paštas

2016 m. lapkričio 3 ir 5 Venecijoje ir Gallese skambant vokaliniam ansambliui “Ignis”, bus pristatytas Marko Skakio leidinys “Canones nonnulli”

Sukurta 2016.11.03 / Atnaujinta 2016.11.03 12:38
  2016 m. lapkričio 3 ir 5 Venecijoje ir Gallese skambant vokaliniam ansambliui “Ignis”, bus pristatytas Marko Skakio leidinys “Canones nonnulli”

  Marko Skakio ‘’Canones nonnulli’’ leidinys – tai pirmas šiuolaikinis šio veikalo leidimas, parengtas muzikologų Marco Bizzarini (Italija) ir Aleksandros Pister (Lietuva) pagal pirminį leidinį, publikuotą 1649 m. Karaliaučiuje. Lietuvos ir Lenkijos valdovų Vladislovo Vazos ir Jono Kazimiero Vazos kapelmeisterio kanonai yra reikšmingas Romos mokyklos įmantriojo kontrapunkto (contrapunctus artificiosus) sklaidos Baltijos regione paminklas.

  Leidinys Italijos publikai bus pristatomas specialiuose koncertuose, kurių programoje skambės kanonai iš Marko Skakio „Canones nonnulli“ kompozicijų, sugretinti su Kristofo Vernerio sakralinėmis arijomis.

  Skakio mokytojo Džiovanio Frančesko Anerijaus kompozicijose atskleidžiamos skirtingų balsų besipinančios linijos – vienur tarsi kanonu įstojantys cantus balsai, kitur soprano ir boso pokalbis, o „Cantate domino“ pradedamas tarytum dvejų chorų aidu. Anerijaus vokalinis kūrinys „Sacra spirat“ skambės greta Vazų dvare tarnavusio smuikininko ir kompozitoriaus Aldebrando Subissati to paties pavadinimo ‘’stylus fantasticus’’ stiliaus kūrinio smuikui (atliekamo fleita) su ‘’basso continuo’’. Koncertą vainikuos žymiojo Tarkvinijaus Merulos virtuoziškas „Cantate iubilate“ ir Marko Skakio „Laudate pueri“.

  Kai kurie kūriniai (pvz. Vernerio ir Fiorsterio kompozicijos) buvo meno vadovo Vilimo Norkūno iš rankraščių transkribuojami specialiai šiai programai ir Italijoje skambės pirmą kartą.

  Koncertai vyks:

  1. Lapkričio 3 dieną, ketvirtadienį, 18.00, Fondazione Ugo e Olga Levi, San Marco 2893, Venecijoje, Italijoje;
  2. Lapkričio 5 dieną, šeštadienį, 17.30, “Marko Skaki” muziejaus salėje, Via Lorenzo Filippini, 01035, Galese, Italijoje.

  Daugiau apie leidinį

  Kanonai XVII a. Europos muzikos kontekste išsiskiria unikaliais bruožais ir laikytini svarbiu etapu ilgoje tokio pobūdžio kontrapunkto raidoje, kuri aprėpė laikotarpį nuo Renesanso epochos prancūzų ir flamandų kompozitorių kūrybos iki pat Johano Sebastiano Bacho Muzikinės aukos. Marco Bizzarini ir Aleksandros Pister sudarytame leidinyje lietuvių, italų ir anglų kalbomis publikuojamas mokslinis įvadas apie Skakio sukurtų kanonų rinkinį, XVII a. leidinio faksimilės ir originalių tekstų lotynų kalba vertimai į tris kalbas.

  Pirmą kartą skelbiamos ir 14 kanonų transkripcijos. Jos atskirai pakartojamos ir leidinio priede – atlikėjams skirtame natų sąsiuvinyje. Leidinyje publikuojami Skakio kanonai liudija Baroko epochos Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Italijos kultūros bei meno bendrystę.

  Kanonu vadinama kompozicijos technika ir kūrinio forma, kai užrašomas vienas balsas ir įmanoma jį padainuoti skirtingais būdais ir skirtingu metu įstojus keliems atlikėjams. XVII a. kanonai Europos muzikos kontekste išsiskiria unikaliais bruožais ir laikytini svarbia kontrapunkto – mokslo ir meno pagal taisykles pinti balsus – dalimi. Jie aprėpia laikotarpį nuo Renesanso epochos prancūzų ir flamandų kompozitorių kūrybos iki pat Johano Sebastiano Bacho „Muzikinės aukos“. Kadangi melodijos tąsa stebuklingai dera su kitu ją besivejančiu ar atbulai vėžiu dainuojančiu balsu ir pan.

  Visos Skakio kanonų kompozicijos grindžiamos Kristofo Vernerio (1617–1650) sakralinėmis arijomis (choralais) keturiems balsams pagal tekstą vokiečių kalba, jos taip pat buvo publikuotos Karaliaučiaus spaustuvininko Mensenijaus tais pačiais 1649 metais.

  Senosios muzikos vokalinio ansamblio „Ignis” nariai:

  • Monta Martinsone, Justina Orlovskytė, Povilas Vanžodis, Vilimas Norkūnas
  • Išilginės fleitos – Ieva Baublytė
  • ‘’Basso continuo’’ – Dovilė Savickaitė, Vilimas Norkūnas

  Leidinio sudarytojai Marco Bizzarini (Italija), Aleksandra Pister (Lietuva). Nacionalinis Muziejus – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, Vilnius, 2016.

   

  Naujienlaiškio prenumerata