Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Duris atvėrė naujoji Lietuvos Respublikos ambasada Italijoje

Sukurta 2019.03.29 / Atnaujinta 2019.04.01 16:46
  Duris atvėrė naujoji Lietuvos Respublikos ambasada Italijoje

  Ketvirtadienį, kovo 28 d., viešėdama su oficialiu vizitu Italijoje, Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė atidarė naują Lietuvos ambasadą Romoje.

  Prezidentė sveikino visus ceremonijos dalyvius istorinės dienos proga. Pasveikinti lietuvių atvyko buvęs Italijos premjeras, buvęs ES komisaras Mario Monti, asmeniškai prisidėjęs prie 2013 m. priimto sprendimo dėl Lietuvos ambasados likimo, taip pat buvęs užsienio reikalų ministras Giulio Terzi, pasirašęs tarpvyriausybinį susitarimą dėl pastato perdavimo. Įkurtuvėse taip pat dalyvavo Italijos lietuvių bendruomenės atstovai iš dešimties skirtingų Italijos regionų, visi Lietuvos garbės konsulai.

  „Mūsų naujos ambasados atidarymas – tai dar viena istorinio teisingumo akimirka. Bendromis Italijos ir Lietuvos pastangomis pavyko išspręsti sudėtingą ambasados Romoje problemą, išlikusią ilgiems metams dar nuo sovietų okupacijos laikų“, – džiaugėsi šalies vadovė.

  Prezidentė sakė esanti tikra, kad Ambasada Romoje svariai prisidės garsinant Lietuvos vardą Italijoje ir toliau sėkmingai vystant dvišalius politinius, kultūros ir verslo ryšius.

  Dešimtmečius trukusi Ambasados Italijoje drama, po ilgų derybų su Italijos vyriausybe, pagaliau baigėsi. Sovietams okupavus Lietuvą, buvo prarasta ir nuo 1937 m. lietuviams priklausiusi „Villa Lituania“. Rusija niekada nepripažino padarytos žalos ir nesutiko grąžinti ambasados pastato teisėtiems šeimininkams. 2013 m. buvo pasiektas reikšmingas susitarimas, kuriuo Italija 99 metams suteikė patalpas Lietuvos ambasadai už simbolinį eurą. Net trejus metus vykusius projektavimo darbus ir praėjusių metų pradžioje prasidėjusią pastato rekonstrukciją vainikavo naujosios ambasados atidarymo iškilmės.

  Lietuvos ambasadorius Italijoje pabrėžė, kad tai yra išskirtinė „diena, turinti daug gilesnę ir platesnę prasmę nei įprastas diplomatinės atstovybės persikėlimas į naujas patalpas. Kelias į šią dieną užsitęsė beveik trisdešimt metų. Tai daugelio žmonių ilgo ir sunkaus bendro darbo rezultatas.“

  Pasak Prezidentės, naujojoje Lietuvos diplomatinė atstovybė - kartu ir lietuviška, ir itališka. Autentiškuose Blumenstihl rūmuose, įtrauktuose į Italijos kultūros paveldo sąrašą, įsikūrusioje Ambasadoje puikiai dera istorija ir modernumas. Pro langus atsiverianti Tibro ir Romos architektūros panorama, spalvingos freskos, baldai iš istorinės „Villa Lituania“ – toks simbolinis Lietuvos namų Italijoje atgimimas.

  Baigdamas įkurtuvių ceremonijos kalbą, Ambasadorius paskelbė: „Ambasada yra visų Italijoje gyvenančių lietuvių ir Lietuvos draugų namai.“

  Naujienlaiškio prenumerata