Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Kaip mus rasti?

LIETUVOS RESPUBLIKOS AMBASADA ITALIJOS RESPUBLIKOJE, MALTOS RESPUBLIKAI, SAN MARINO RESPUBLIKAI IR LIBIJAI, NUOLATINĖ ATSTOVYBĖ PRIE JUNGTINIŲ TAUTŲ MAISTO IR ŽEMĖS ŪKIO ORGANIZACIJOS

Adresas: Viale di Villa Grazioli 9, 00198 Rome, ITALY

plačiau »

Tel. +39 06 855 90 52
Faksas +39 06 855 90 53
El. paštas

Gruodžio 20 d. Milane atsidarys Emilijos Škarnulytės paroda

Sukurta 2016.12.19 / Atnaujinta 2016.12.19 20:14
  Gruodžio 20 d. Milane atsidarys Emilijos Škarnulytės paroda

  Įgyvendindama 2016-2017 m. viešų renginių programą ir ieškodama teorinių ir praktinių feministinės bei posthumanistinės pasaulėžiūros raiškos formų, galerija Viafrani pirmą kartą Italijoje pristato lietuvių menininkės Emilijos Škarnulytės solo parodą.

  Neseniai eksponuoti Tarptautinio Roterdamo kino festivalio, Venecijos architektūros ir  San Paulo meno bienalių erdvėse, Emilijos Škarnulytės darbai nagrinėja poetines audiovizualinių realybės tyrimų formas. Sugebantys manipuliuoti sąvokomis jas iškreipiant ir perverčiant, šie tyrimai kuria aktyviai politines Antropoceno įvykių vizijas ir tikrina šiuolaikinių interpretacijų, bandančių paaiškinti žmogaus veiklos nulemtų neregėto masto žemės ekosistemos pokyčių būklę, teisingumą. E. Škarnulytės kūriniai siekia įgalinti giliau įvertinti nematomų biologinių struktūrų ir šiuolaikinių geografinių kataklizmų, geologinio, materialaus kismo nulemtų identiteto procesų kritines interpretacijas.

  Monografinį Viafarini pristatomą projektą sudaro trys videoprojekcijos, sintetiškai apjungiančios vaizdo ir garso raiškos priemones, kurios transliuoja Škarnulytės pastarųjų dviejų metų poliarinio rato regionuose vykdytų tyrimų patirtis. Filosofo Timothy Morton knygoje The Ecological Thought (2012) plėtojama extended phenotype idėja užima svarbią  vietą Škarnulytės darbuose ir pateikia alternatyvą Antropoceno retorikai. Permąstydamas Darvino teorijas Morton siūlo “ekspansyvaus fenotipo” idėją, kuri remiasi žmogaus DNR savybe paveikti organizmus, taip įgyvendindama organinės materijos ir informacijos nešėjos funkciją. Dėl to DNR genotipas sugeba išreikšti save kaip skystis susiliedamas su kitais judriais ir nomadiškais gyvybės fenotipais. Remiantis parazitų ir simbiotų logika, ekspansyvaus fenotipo idėja komunikuoja ir nubrėžia ribas, kiek galima DNR įvardinti kaip savą organinio darinio dalį, jo nuosavybę. Hibridiniame gyvybės formų sraute tai, ką įvardijame kaip “savą”, iš tikro tėra plazmos, susiliejimo su “kitu” efektas, o tai, ką mąstome esant organizmu yra tik vienas iš biosferos segmentų, kuriame plūduriuoja beformė DNR materija.

  Atsispiriant nuo šio teorinio pagrindo, Emilijos Škarnulytės darbas artinasi prie „hyper-objekto”, agresyviai stumiančio mus iš saugaus manipuliatyvaus objekto – žmogiškojo subjekto santykio. Antropocenas iškyla kaip žmonių mastais neišmatuojama „katastrofa katastrofoje“, atimanti iš žmonių bet kokios manipuliacijos aplinka galimybes, sugriaunanti mūsų globalios viršenybės prieš ją (gamtą) viltis. Toks „hyper-objektas”, kaip klimatas ir biosfera, iškyla kaip kliūtis mūsų ekologinėje sąmonėje, demonstruodamas į žmogų orientuoto pasaulio vidinės griūties, implozijos pradžią.

  Emilija Škarnulytė (gimė 1987 m. Vilniuje. Gyvena ir dirba Tromsø ir Berlyne). Menininkė ir kino kūrėja, meno įgūdžius tobulinus Accademia di Belle Arti di Brera (Milane, Italijoje) ir Tromsø Academy of Contemporary Art. Jos darbai buvo demonstruoti  2016 m. Venecijos architektūros bienalėje, 2016 m. SIART Bolivijos tarptautinio meno bienalėje, 2015 m. Tarptautiniame Roterdamo kino festivalyje, San Paulo meno bienalėje (2014), Hors Pistes festivalyje – Pompidou centre (2014); Tarptautiniame trumpųjų filmų festivalyje Oberhausen (2013). E. Škarnulytė įkūrė ir vadovauja Polar Film Lab – nepriklausomai, pelno nesiekiančiai kinematografijos laboratorijai Tromsø mieste.

  Emilijos Škarnulytės paroda Extended Phenotypes veiks galerijoje Viafarini 2016 m.  gruodžio 20 d.  – 2017 m. vasario 3 d. Kuratorius: Simone Frangi. Atidarymas: 2016 m.  gruodžio 20 d.,19:00 val. Parodą remia Lietuvos kultūros institutas

   

  Naujienlaiškio prenumerata