Artimiausi renginiai
- 2023-10-04 Ministras G. Landsbergis susitiks su Danijos ambasadore Lietuvoje
- 2023-10-04 Ministras G. Landsbergis dalyvaus Vyriausybės pasitarime ir posėdyje
- 2023-10-04 Ministras G. Landsbergis dalyvaus Vokietijos vienybės dienos minėjime
- 2023-10-05 Ministras G. Landsbergis dalyvaus vidiniuose pasitarimuose
- 2023-10-06 Ministras G. Landsbergis susitiks su Latvijos Seimo pirmininke Daiga Mierina
ESBO Maskvos mechanizmo ataskaitoje nustatyti aiškūs žmogaus teisių pažeidimai Rusijoje
Rugsėjo 22 dieną Lietuvos ambasadorius prie tarptautinių organizacijų Vienoje Vaidotas Verba pasisakė Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Nuolatinės tarybos posėdyje, kur buvo pristatyta Maskvos mechanizmo ataskaita.
Ataskaita akivaizdžiai patvirtino, kad Rusija pažeidžia tarptautinę žmogaus teisių teisę ir nesilaiko savo prisiimtų ESBO įsipareigojimų žmogaus teisių srityje. Ataskaitą parengusios nepriklausomos ekspertės profesorės Angelikos Nussberger išsami Rusijos teisės aktų ir institucijų veiksmų analizė atskleidė, kaip Rusijos šalies viduje didėjančios represijos sudarė tinkamas sąlygas Rusijos agresijai prieš Ukrainą.
„Susidorojimas su pilietine visuomene, žmogaus teisių gynėjais ir nepriklausoma žiniasklaida turėjo aiškų tikslą – apriboti institucijų vidaus atskaitomybę, kad Putino režimas galėtų veikti be jokių pasekmių. Ataskaitoje nuodugniai aprašyti Rusijos vyriausybės veiksmai, kuriais buvo kuriama baimės ir bauginimo atmosfera. Propaganda, teisės aktai, apibrėžiantys tokias sąvokas, kaip „užsienio agentas“, „valstybės paslaptis“, „ekstremizmas“, „terorizmas“, „Rusijos ginkluotųjų pajėgų diskreditavimas“, „baudžiamasis persekiojimas“, „smurtas“, „neapykantos kurstymas“ – tik dalis priemonių, metodiškai naudotų prieš visus, nesutinkančius su vyriausybės vykdoma politika“, – posėdyje sakė ambasadorius Vaidotas Verba.
Rusijai pradėjus karinę agresiją prieš Ukrainą, represijos šalies viduje dar labiau sustiprėjo. Lietuvos atstovas pabrėžė, kad Vladimiro Kara-Murzos, Iljos Jašino ir daugiau kaip 200 kitų Rusijos žmogaus teisių aktyvistų, įkalintų už antikarinę poziciją, likimas yra akivaizdus sisteminio ir represinio karo, kurį Rusija vykdo prieš savo žmonių laisves, įrodymas.
Viena iš ESBO žmogiškosios dimensijos priemonių – Maskvos mechanizmas – po Rusijos invazijos į Ukrainą inicijuota jau trečią kartą. Pirmosios dvi Maskvos mechanizmo ataskaitos pateikė įvertinimą dėl žmogaus teisių ir humanitarinės teisės pažeidimų, karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmogiškumui, Rusijos vykdomų Ukrainoje. Trečiosios ataskaitos pagal Maskvos mechanizmą dėl žmogaus teisių pažeidimų – šįkart Rusijoje – parengimą inicijavo 38 ESBO dalyvaujančios valstybės, tarp jų ir Lietuva.
ESBO Maskvos mechanizmo ataskaitą galite rasti čia.