Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

G. Landsbergis: Rusija privalo įgyvendinti sprendimą dėl Ukrainos uostų atblokavimo be jokių papildomų sąlygų

Sukurta 2022.07.22 / Atnaujinta 2022.07.22 17:32

Liepos 22 dieną Stambule, Turkijoje, Ukraina, Turkija ir Jungtinės Tautos pasirašė susitarimą dėl grūdų išvežimo iš Ukrainos uostų sąlygų. Tokį pat susitarimą su Turkija ir Jungtinėmis Tautomis pasirašė ir Rusija. Susitarimais nustatyta, kaip vyks grūdų, jau kelis mėnesius užstrigusių Ukrainos uostose dėl Rusijos vykdytos blokados, išgabenimas. 

„Teigiamai vertiname pasiektą susitarimą dėl Ukrainos grūdų eksporto bei sveikiname nuoseklias Turkijos Prezidento Redžepo Tajipo Erdohano bei Jungtinių Tautų ir asmenines Generalinio Sekretoriaus Antonio Guterres bei jų komandų pastangas nutraukti Ukrainos Juodosios jūros uostų, pirmiausiai Odesos, blokadą. Nuo pat Rusijos agresijos prieš Ukrainą pradžios Lietuva nuosekliai kartojo, kad ukrainietiškų grūdų grąžinimas į pasaulinę maisto tiekimo grandinę yra būtinas, sprendžiant maisto saugumo krizę, o Juodosios jūros uostų atblokavimas – vienintelis tvarus sprendimas. Dabar svarbiausia užtikrinti, kad Rusija šį susitarimą įgyvendintų be papildomų sąlygų ar trikdžių“, – teigė G. Landsbergis.

Susitarimuose numatomas grūdų iš Ukrainos uostų gabenimo saugiais „koridoriais“ ir krovinių patikros sąlygos bei steigiamo bendro Kontrolės centro, skirto užtikrinti šio susitarimo turinį, veiklos principai.

Rusijai pradėjus karinius veiksmus, Ukraina negalėjo išvežti nuo 20 iki 25 milijonų tonų pernai metų derliaus grūdų. Ukrainos uostų atblokavimas taip pat yra būtinas ruošiantis ir šių metų derliaus sandėliavimui bei eksportui. Odesos uostas yra specialiai pritaikytas didelės apimties grūdų eksportavimui, todėl užtikrinti Ukrainos jūros uostų atblokavimą žemės ūkio produktų eksportui buvo būtina, siekiant užkirsti kelią pasaulinei maisto saugumo krizei, kurios pasekmės skaudžiausiai paveiktų besivystančias šalis ir ypač Afrikos žemyną.