Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Nepriklausomi ESBO Maskvos mechanizmo ekspertai nustatė aiškius tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimus ir galimus karo nusikaltimus, kuriuos Rusija įvykdė Ukrainoje

Sukurta 2022.04.13 / Atnaujinta 2022.04.13 15:05
  Nepriklausomi ESBO Maskvos mechanizmo ekspertai nustatė aiškius tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimus ir galimus karo nusikaltimus, kuriuos Rusija įvykdė Ukrainoje

  Balandžio 13 dieną Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Nuolatinės tarybos specialiajame posėdyje buvo pristatyta Maskvos mechanizmo ataskaita dėl tarptautinių humanitarinės ir žmogaus teisių pažeidimų, karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui, vykdomų Ukrainoje nuo karo pradžios. Nepriklausomi ekspertai nustatė, kad Rusijos pajėgos, vykdydamos karo veiksmus, akivaizdžiai pažeidė tarptautinę humanitarinę teisę.

  Posėdžio metu Lietuva išreiškė tvirtą pasiryžimą užtikrinti, kad Rusija būtų patraukta atsakomybėn už nepagrįstą ir neišprovokuotą karą bei visus įvykdytus žiaurumus. Reaguodama į Rusijos vykdomą agresiją prieš Ukrainą, Lietuva, kaip ir daugelis kitų valstybių, jau imasi teisinių veiksmų, kad nebaudžiamumas netriumfuotų, o visi, atsakingi už šią agresiją ir Ukrainoje įvykdytus žiaurumus, neišvengs atsakomybės, taip pat ir asmeninės.

  Ataskaitoje, kurią parengė trys nepriklausomi ekspertai, profesoriai Wolfgangas Benedekas, Veronika Bílková ir Marco Sassòlis, pateikiama patikimų įrodymų, kad pažeidimai, susiję su pagrindinėmis žmogaus teisėmis, įvykdyti Rusijos faktiškai kontroliuojamose teritorijose arba Rusijos kontroliuojamų subjektų. Kaip pabrėžė ekspertai, bet kuris tokio pobūdžio smurtinis veiksmas, įvykdytas kaip karinio puolimo prieš Ukrainą dalis yra nusikaltimas žmogiškumui.

  Viena iš ESBO žmogiškosios dimensijos priemonių – Maskvos mechanizmas – siekiant įvertinti karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui, įvykdytus po Rusijos invazijos į Ukrainą, buvo pradėta taikyti šių metų kovo 3 dieną 45 ESBO dalyvaujančių valstybių, tarp jų ir Lietuvos, iniciatyva, remiant Ukrainai.

  ESBO Maskvos mechanizmo ataskaitą galite rasti čia.