Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Litvakų dienos Romoje

Sukurta 2019.11.22 / Atnaujinta 2019.11.22 11:20
   Litvakų dienos Romoje
   Litvakų dienos Romoje
   Litvakų dienos Romoje
   Litvakų dienos Romoje
   Litvakų dienos Romoje

   Lietuvos Respublikos ambasada Italijoje surengė Litvakų dienas Romoje. Renginių ciklas, trukęs nuo spalio 30 d. iki lapkričio 10 d., supažindino Italiją su Lietuvos žydų svarba Lietuvos bei Europos istorijoje. 

   Trijų renginių programa spalio 30 d. prasidėjo parodos „Vienas amžius iš septynių. Lietuva. Lite. Lita“ atidarymu. Poetiškas parodos tekstas galėtų būti pavadintas ode žydų gyvenimui Lietuvos žemėje, kurią jie ilgus šimtmečius vadino savo gimtine – Lite. Tekste ne kartą cituojama Moišės Kulbako poema Vilne – bene gražiausia iš jidiš kalba sukurtų Vilniui skirtų poemų.

   Parodos atidarymo metu Lietuvos ambasadorius Ričardas Šlepavičius sveikino gausiai susirinkusius svečius, tarp kurių buvo ir Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky. Ambasadorius taip pat įteikė Lietuvos Respublikos piliečio pasą litvakų kilmės Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacijos generalinio sekretoriaus kabineto vadovui p. Mario Lutbekin. Tokiu gražiu gestu dar kartą akcentuotas litvakų indėlis į Lietuvos valstybingumą.

   Lapkričio 6 d. vykusioje diskusijoje: „Emanuelis Levinas: žydiškoji mintis ir Europos idėja“ dalintasi nuomonėmis apie vieną reikšmingiausių pastarųjų laikų filosofą litvaką E. Leviną. Apie Italijos akademinei bendruomenei gerai žinomą E. Leviną išsamiai diskutavo tiek Lietuvos, tiek Italijos mokslininkai, filosofai, kultūros atstovai bei diplomatai. Pranešimuose buvo paliestos ir skaudžios istorinės atminties temos, ir šiandienos Europos iššūkiai. Diskutuota apie E. Levino filosofijos įtaką Europos vertybių įtvirtinimui ir humanizmui. Taip pat pristatyti Lietuvos planai pažymėti 2020 m., skirtus Lietuvos žydų istorijai ir Vilniaus Gaono 300-osioms gimimo metinėms.

   Renginių ciklą lapkričio 10 d. vainikavo iškilmingas M. K. Čiurlionio kvarteto koncertas Romos žydų muziejuje, kuriame skambėjo litvakų kompozitorių muzika. Gausiai susirinkę svečiai susipažino su kultūriniu Lietuvos žydų paveldu.

   Didelio susidomėjimo sulaukusios Litvakų dienos Romoje - tai įžanga į Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metų minėjimą 2020 metais.

   Renginių partneriai: Romos Shoah muziejus, Romos žydų bendruomenė ir muziejus, Izraelio ambasada Italijoje, Lietuvos žydų bendruomenė, Romos Sapienza universitetas bei „Kaunas Europos kultūros sostinė 2022“.

   Naujienlaiškio prenumerata

   Captcha