Dažniausiai užduodami klausimai (DUK), susiję su padėtimi dėl koronaviruso Italijoje (nuolat atnaujinama)
Dažniausiai užduodami klausimai (DUK), susiję su padėtimi dėl koronaviruso Italijoje (nuolat atnaujinama) Informuojame, kad šiuo metu ambasada teikia tik skubią neatidėliotiną konsulinę pagalbą, dėl kurios prašome kreiptis elektroniniu paštu amb.it@urm.lt . Jums bus atsakyta kiek įmanoma greičiau. Aktualią informaciją taip pat rasite ambasados Facebook paskyroje. Informacija nuolat atnaujinama, paskutinis atnaujinimas - balandžio 14 d. Žemiau - atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus.
Situacija nuolat keičiasi, tad bet kuri informacijos dalis gali būti iš esmės pasikeitusi – patikrinkite, kiek įmanoma daugiau informacijos šaltinių, pirmiausia Italijos Civilinės saugos departamento internetiniame puslapyje - italų kalba: http://tiny.lt/zetz5kn anglų kalba: http://tiny.lt/zetz5kn
GRĮŽIMAS Į LIETUVĄ
* Ar man keliauti šiuo metu į Lietuvą?
-Nepasinaudojusiems ar negalėjusiems pasinaudoti organizuotomis grįžimo galimybėmis šiuo metu užsienyje esantiems Lietuvos piliečiams primygtinai rekomenduojame likti buvimo šalyje iki karantino pabaigos, sekti vietos institucijų informaciją ir laikytis jų nurodymų.
* Ar turiu galimybių grįžti į Lietuvą?
-Taip, į Lietuvą galima grįžti. Tiesa, taikomi nemaži apribojimai. 2020 m. balandžio 1 d. LR Vyriausybės nutarimo dėl karantino pakeitimo nustatyta, kad nuo 2020 metų balandžio 4 dienos draudžiami skrydžiai keleiviams vežti iš ir į Lietuvos oro uostus, išskyrus atskirą Lietuvos transporto saugos administracijos leidimą, suderinus su susisiekimo bei užsienio reikalų ministrais.
Taip pat draudžiama į Lietuvos Respubliką keleiviniais laivais, keltais gabenti keleivius ir jų lengvuosius automobilius, išskyrus kelto maršrutą Kylis–Klaipėda–Kylis arba turint vidaus reikalų ministro, ar jo įgalioto asmens leidimą.
Svarbu - Prieš grįžtant į Lietuvą, būtina užpildyti sutikimo formą, kad esate susipažinęs ir sutinkate su karantino sąlygomis. Formą rasite https://bit.ly/3aBjRhZ Užpildytą formą reikia atsiųsti el. paštu amb.it@urm.lt bei turėti su savimi kertant Lietuvos sieną. Daugiau informacijos apie formą galima rasti - https://bit.ly/2UyqdcB
Atkreipiame dėmesį, kad grįžus į Lietuvą Jums bus taikoma privaloma 14 dienų izoliacija.
Nusprendus grįžti į Lietuvą sekite informaciją apie skrydžius ir sienų kirtimą. Daugiau informacijos galite rasti čia: https://bit.ly/33CRxcI
LRV Nutarimą galima rasti čia - https://bit.ly/3bOlxFj
* Ar Lietuvos piliečiai gali patekti į Lietuvą po karantino įvedimo?
- Lietuvos piliečiams, šiuo metu esantiems ES, Šengeno erdvės šalyse ir Jungtinėje Karalystėje, repatrijavimo skrydžių daugiau nebus organizuojama, tačiau jiems vis dar lieka galimybė į Lietuvą grįžti keleiviniais keltais iš Kylio į Klaipėdą, taip pat lengvaisiais automobiliais per Saločių–Grenstalės sienos kirtimo punktą (taip pat Kalvarija–Budzisko tik jau esantiems Lenkijoje).
14 dienų karantinas namuose visiems grįžusiems yra privalomas. Daugiau informacijos - https://bit.ly/3abZw2H
* Per kur mums skristi, jei tarpiniai oro uostai užsidarinėja?
-Teiraukitės avialinijų, sekite informaciją internete: URM Facebook paskyrą shorturl.at/u4578, LR ambasados Italijoje naujienas, http://keliauk.urm.lt/, parsisiųskite programėlę Keliauk Saugiai iOS: https://goo.gl/dOxeli, Android: https://goo.gl/rPwrfx, stebėkite oro uostų informaciją https://bit.ly/3d2nOOz
Informacija apie galimus kelionės maršrutus nuolat kinta, sprendimus turite priimti patys.
* Jei grįšiu į Lietuvą, ar galėsiu iš jos išvykti?
- Karantino laikotarpiu (nuo 03.16 iki 04.27) Lietuvos piliečiai bus išleidžiami, jei turi deklaruotą gyvenamąją vietą užsienyje ir pateiks tai įrodantį dokumentą.
- Nepasinaudojusiems ar negalėjusiems pasinaudoti organizuotomis grįžimo galimybėmis šiuo metu užsienyje esantiems Lietuvos piliečiams primygtinai rekomenduojame likti buvimo šalyje iki karantino pabaigos, sekti vietos institucijų informaciją ir laikytis jų nurodymų.
* Ar lietuviams galima išvykti iš Lietuvos į Italiją?
- Negalima. Pagal LR Vyriausybės kovo 16 d. paskelbto karantino nuostatas Lietuvos piliečiams draudžiama vykti į ypatingos rizikos šalių grupei priskiriamas valstybes, įskaitant ir Italiją išskyrus tuos, kurie yra registruoti Italijoje arba vyksta į savo darbo vietą. Atvykus į Italiją privalu saviizoliuotis.
Atskridus į šalį reikia turėti užpildytą formą - https://bit.ly/39xBi1z (autocertificazione sui motivi del viaggio)
* Ar lietuviams galima grįžti į Italiją (jei vykstama ne iš Lietuvos)?
- Pagal kovo 17 d. Italijos transporto ministro dekretą grįžti į Italiją galima, tačiau keliauti leidžiama tik dėl darbo, sveikatos ar kitų neatidėliotinų priežasčių.
Keliaujant reikia pateikti autodeklaraciją, kurią galima rasti čia: https://bit.ly/2W98WYp bei turėti užpildytą formą - čia (autocertificazione sui motivi del viaggio)
Atkreipiame dėmesį, kad grįžus į Italiją bus privalu taikyti 14 dienų saviizoliaciją, net jei keliavę asmenys ir neturi COVID-19 simptomų.
Saviizoliacija nėra nustatyta tranzitu vykstantiems asmenims ar trumpam sustojusiems pagrįstais darbo reikalais, tačiau jie privalo išvykti iš Italijos per 72 val. nuo atvykimo ir turi turėti su savimi autodeklaraciją, kuri nurodo buvimą šalyje dėl darbo ir kuria pasižadama pranešti, pajutus COVID-19 požymius, Sveikatos priežiūros prevencijos departamentui ir izoliuotis.
Daugiau informacijos https://bit.ly/2QtPxOp
* O kokia situacija su išvykimu iš Maltos?
- Išvykti iš Maltos nebegalima. Nuo kovo 21 d. laikinai sustabdyta Tarptautinio Maltos oro uosto veikla ir keleiviniai skrydžiai į Maltą nebevykdomi.
KARANTINO ITALIJOJE ASPEKTAI
* Kiek laiko galios nustatytos karantino priemonės?
- Dauguma nuostatų galios iki gegužės 3 d., jei nebus pratęstos ilgesniam laikui.
PARDUOTUVĖS
*Ar žmonėms bus leista išeiti nusipirkti maisto? Ar garantuojate maisto produktų tiekimą?
-Taip, kiekvienas gali išeiti nusipirkti maisto. Italijos Ministro Pirmininko teigimu, nėra būtinybės skubėti kaupti maisto atsargas, nes maisto tiekimas bus užtikrintas.
Tiesa, pažymėtina, kad uždaromos visos mažmeninės prekybos vietos, išskyrus maisto prekių parduotuves, vaistines ir maisto pristatymo į namus paslaugas. Taip pat veiks degalinės. Restoranai, barai ir kitos viešos maisto valgymo vietos uždarytos.
Nuo balandžio 14 d. laikantis visų atsargumo priemonių pradeda dirbti kanceliarinių prekių parduotuvės ir knygynai. Taip pat leidžiama veiklą atnaujinti miškininkams, žemės ūkio sektoriui.
PASLAUGOS
*Ar veiks viešosios paslaugos?
-Viešosios paslaugos (transportas, bankai, draudimo kompanijos) nestabdo darbo ir veiks toliau. Taip pat toliau veiks pramonės ir žemės ūkio sektoriai, tačiau su papildomais saugumo reikalavimais.
*Ar veiks grožio salonai, kirpyklos, kosmetologijos kabinetai?
-Neveiks.
* Ar veiks teatrai, kinas, muziejai, archyvai, bibliotekos ir kitos kultūrinę-pažintinę veiklą vykdančios įstaigos?
-Neveiks.
* Ar galima eiti į bažnyčią ir kitas šventas, religinio kulto vietas, dalyvauti šventose mišiose, kitose religinėse apeigose?
-Iki gegužės 3 d. visoje Italijoje nevyks jokios civilinės ar religinės apeigos, įskaitant mišias ir laidotuves. Galima lankytis maldos vietose užtikrinant minimalų vieno metro atstumą tarp lankytojų.
FIZINIŲ ASMENŲ JUDĖJIMO APRIBOJIMAI
-Ką reiškia „vengti bet kokio fizinių asmenų judėjimo“? Ar galioja kokie nors specialūs asmenų judėjimo apribojimai? Ar žmonėms leidžiama išeiti į darbą? Ar karantinuotiems asmenims leidžiama išeiti iš namų ?
-Žmonės turi likti namuose. Išeiti iš namų/keliauti leidžiama tik dėl darbo, sveikatos ar kitų neatidėliotinų priežasčių. Pavyzdžiui, nusipirkti maisto, vaistų, kitų pirmojo būtinumo prekių. Bet kuriuo atveju, visi šie atvejai turi būti įrodyti pateikiant specialaus dokumento formą. Pateikti duomenys bus tikrinami vėliau ir apgavystės atveju asmenys bus patraukti baudžiamojon atsakomybėn.
Patariama dirbti iš namų, arba išeiti kasmetinių ar nemokamų atostogų.
Žmonės, neturintys svarių priežasčių keliauti, privalo likti namuose savo ir visų kitų saugumui.
Karantinuotiems asmenims arba tiems, kuriems diagnozuotas „Covid-19“ virusas, griežtai draudžiama išeiti iš namų.
autodeklaraciją galima rasti čia:https://bit.ly/2W98WYp
* Jei aš gyvenu viename mieste, o dirbu kitame, galiu važiuoti į darbą ir grįžti namo?
-Taip, šiuo atveju asmens judėjimas yra pateisinamas dėl darbo priežasčių.
autodeklaraciją galima rasti čia: https://bit.ly/2W98WYp
- Ar yra asmenų judėjimo apribojimai tiems, kuriems pasireiškė kvėpavimo takų infekcijos simptomai ir karščiavimas (viršijantis 37,5 °C)?
-Tokiu atveju primygtinai rekomenduojama likti namie, susisiekti su savo gydytoju ir maksimaliai apriboti kontaktus su kitais asmenimis.
* Ar galima eiti į parkus? Ar galiu bėgioti?
- Priklauso nuo savivaldybės. Pvz. patekimas į parkus Romoje uždraustas nuo kovo 14 d. Pasitikrinkite savo miesto ar regiono taisykles.
Pagal kovo 20 d. Italijos Vyriausybės dekretą bėgioti galima tik po vieną ir netoli namų.
* Esu išsiskyręs/-usi, ar galiu vyti aplankyti savo vaikų?
- Taip, leidžiama vykti aplankyti savo nepilnamečius vaikus, gyvenančius atskirai ir/ar juos atsivežti pas save, laikantis sutarties dėl santuokos nutraukimo pasekmių sąlygų.
SVEIKATOS DRAUDIMAS LIETUVOJE REGISTRUOTIEMS ASMENIMS
* Esu registruotas Lietuvoje, bet karantino metu likau Italijoje. Kokia situacija su mano sveikatos draudimou?
- Lietuvos ligonių kasos Europoje esančius gyventojus, kurie yra apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu Lietuvoje, ragina nedelsiant pasirūpinti reikiamais dokumentais medicininei pagalbai gauti. Dalis šiuo metu esančiųjų svetur iš Lietuvos išvyko nepasirūpinę Europos sveikatos draudimo kortele (ESDK). Specialistai ragina nedelsiant susisiekti ligonių kasų bendruoju el. paštu info@vlk.lt tam, kad gyventojams operatyviai galima būtų išsiųsti ESDK pakeičiančius sertifikatus. Daugiau informacijos: https://bit.ly/2vEwKst
KELIONĖS IR TURIZMAS
* Kokia situacija su oro uostais Lietuvoje?
-Dalinamės nuoroda, kur nuolat atnaujinama susijusi informacija - https://bit.ly/2IRDKVK
* Uždaromi kai kurie oro uostai Italijoje, o kurie veikia?
-SVARBU. Dalis oro uostų veiks, bet nuo kovo 14 d. civiliniai skrydžiai atliekami tik iš šių oro uostų: Ancona, Bari, Bologna, Cagliari, Catania, Genova, Lamezia Terme, Lampedusa, Milano Malpensa, Napoli Capodichino, Palermo, Pantelleria, Pescara, Pisa, Roma Fiumicino, Torino ir Venezia Tessera.
Iš Roma Ciampino bus vykdomi tik valstybiniai skrydžiai, organų pervežimas transplantacijoms, gaisrų gesinimas bei skubios pagalbos teikimas.
Uždaryti oro uostai veiks tik iškilus būtinybei pervežti krovinius ir pašto siuntas, vykdyti valstybinius ir gelbėjimo skrydžius, kitiems neatidėliotinos svarbos ir skubos atvejams.
Italijos Transporto ministro dekreto tekstas: https://bit.ly/2TOLGxn
autodeklaraciją galima rasti čia: https://bit.ly/2W98WYp
*Ar bus leidžiama žmonėms, esantiems toli nuo savo namų ar gyvenamosios vietos, grįžti į ją?
-Taip, visiems bus leista grįžti į savo namus ar gyvenamąją vietą, bet iš jos jie galės išvykti tik dėl darbo, sveikatos ar neatidėliotinų priežasčių.
autodeklaraciją galima rasti čia:https://bit.ly/2W98WYp
* Ką daryti jei atšauktas skrydis?
-Pagrindiniai oro uostai, traukinių bei autobusų stotys Italijoje šiuo metu veikia. Informacijos apie skrydžius, kitus keliavimo būdus (pvz. traukiniais ar autobusais) galima ieškoti kelionių agentūrose, skrydžių paieškos portaluose, traukinių ir autobusų paieškos portaluose ir kt. Papildomai atkreipiame dėmesį, kad netiesioginių (su jungiamuoju skrydžiu per kitą šalį) skrydžių į Lietuvą šiuo metu ne daug, bet yra.
* Ką daryti jei atšauktas traukinys ar autobusas?
- Pagal kovo 13 d. Italijos transporto ir sveikatos reikalų ministerijų dekretus pagrindinės ir svarbiausios traukinių ir autobusų kryptys šiuo metu veikia. Tiesa, maršrutai gali būti keičiami arba atšaukiami. Būtinai pasitikrinkite informaciją kelionių organizatorių internetiniuose puslapiuose ir/arba traukinių ar autobusų stotyse. Taip pat, turint galimybę vairuoti automobilį galima bandyti jį išsinuomoti ir nuvykti į reikiamą vietą. Dauguma didžiųjų automobilių nuomos kompanijų tokią paslaugo gali pasiūlyti.
Pagal kovo 14 d. Italijos infrastruktūros ir transporto ministerijos dekretą sustabdomas keleivių transporto judėjimas iš/į Sardiniją. Visos išimtys – tik regiono Prezidento leidimu.
Visas dekreto tekstas dėl traukinių: https://bit.ly/2IMoDx0
Visas dekreto tekstas dėl autobusų: https://bit.ly/2w5WP3V
Visas dekreto tekstas dėl Sardinijos: http://www.mit.gov.it/sites/default/files/media/notizia/2020-03/d.m.%20117%20sardegna.pdf
*Ar yra apribojimų kirsti valstybių sienas?
* Taip, yra:
Vokietija. Šalis įvedė vidaus sienų kontrolė su Prancūzija, Austrija, Šveicarija, Danija ir Liuksemburgu. Prekių tranzitui/įvežimui/išvežimui ir vykstantiems darbo reikalais tas neturėtų galioti. Į šalį galima atvykti, jei vykstama tranzitu į kitą šalį. Tam reikia turėti atitinkamus įrodymus (lėktuvo ar kelto bilietus ir pan.)
Lenkija:
Šalies Vyriausybė priėmė sprendimą nuo kovo 15 d. uždaryti visas savo sienas. Laikinai atnaujinama sienų kontrolė. Į šalį draudžiama atvykti užsieniečiams (turintys legalų statusą gyventi Lenkijoje bus įleidžiami, tačiau bus privalomas 2 savaičių trukmės karantinas).
Stabdomas tarptautinis keleivių susisiekimas oro ir geležinkelių jungtimis (šis apribojimas galios 2 savaites su galimybe pratęsti), taikomas namų karantinas asmenims, atvykstantiems į Lenkijos Respublikos teritoriją, paliekamos atviros sienos prekybai (prekių ir krovinių judėjimui).
Austrija. Nuo kovo 11 d atnaujino sienų kontrolę su Italija, Šveicarija ir Lichtenšteinu. Jei norima likti šalyje, atvykę iš Italijos turi turėti ne senesnę kaip 4 dienų medicininę pažymą, kad neserga koronavirusu. Trazitas automobiliu per Austrijos teritoriją leidžiamas, jei neplanuojamas sustojimas šalyje (gali būti prašomos išvykimo garantijos).
Šveicarija:
Griežtinama visų Šveicarijos sienų kirtimo kontrolė, kirsti sieną iš Italijos pusės atvykstant į Tesino kantoną gali tik turintys Šveicarijos darbo leidimus ir leidimus gyventi Šveicarijoje.
Kitos šalys:
Danija, Čekija, Slovakija ir Slovėnija taip pat uždarė savo sienas užsieniečiams.
Turimais duomenimis nuo kovo 14 d. 00:00 val. Čekijos siena uždaryta užsieniečiams, keliaujantiems iš Austrijos, Italijos, Šveicarijos, Vokietijos (ir kitų 8 valstybių). Įvažiuoti į Čekiją galės tik Čekijos piliečiai arba užsieniečiai, kurie turi pastovius leidimus gyventi ir dirbti Čekijoje.
*Ar viešbučiai dirbs?
-Viešbučiams leista toliau dirbti bei užtikrinti apgyvendinimą bei maitinimą savo gyventojams.
* Ar viešbučio darbuotojai privalo tikrinti savo svečių kelionės tikslą?
-Ne, tokie patikrinimai nėra viešbučių darbuotojų kompetencijoje.
*Ką kovo 9 d. dekretas numato dėl turistinių kelionių?
-Griežtai rekomenduojama vengti bet kokių turistinių kelionių visoje šalyje.. Italijos ir užsienio turistai,vis dar atostogaujantys šalyje, turi riboti judėjimą ir keliauti tik su tikslu grįžti namo. Turistai gali grįžti namo. Veikia dalis oro uostų. Geležinkelio stotys ir toliau veiks, nors rekomenduojama patikrinti oro linijų, keltų, geležinkelių ar kitų transporto priemonių tvarkaraščius. Pabrėžtina, kad naujuoju dekretu viešo transporto judėjimą šalyje gali apriboti susisiekimo ministerija, todėl sekite naujienas.
Italų/anglų k.: http://tiny.lt/zetz5kn
KROVINIŲ TRANSPORTAS
*Ar vežėjams taikomi apribojimai kirsti Italijos sieną?
-Vežėjams apribotas Italijos – Slovėnijos sienos kirtimas (siena uždaryta). Kitų kelionės apribojimų Italijoje nėra.
autodeklaraciją galima rasti čia: https://bit.ly/2W98WYp
*Ar vežėjams taikomi apribojimai Italijos viduje?
-Šalies viduje galima pervežti visas prekes (ne tik būtiniausios prekes). Krovinių pervežimas Italijoje yra darbo priežastis keliauti, todėl vežėjams leidžiama keliauti, pristatyti arba surinkti prekes.
Kovo 15 d. įsigalioja šalies Infrastruktūros ir transporto ministro dekretas pagal kurį laikinai (kovo 15 d. ir kovo 22 d.) panaikinamas draudimas transporto priemonėms (kurių didžiausia leidžiamoji bendroji masė viršija 7,5 tonos) užmiesčio keliais pervežti tarptautinius krovinius sekmadieniais (kuris yra nustatytas 2019-12-12 Infrastruktūros ir transporto ministro dekreto Nr. 578 2 str.)
*Ar gali judėti krovinių kurjeriai?
-Italijos teritorijoje jie gali judėti be apribojimų
* Ar numatomi ribojimai gyvų galvijų, pašarų, žemės ūkio ir žuvininkystės produktų pervežimui?
-Ne, jokių papildomų ribojimų nenumatyta.
*Aš dirbu vežėju. Ar mano darbe galioja kokie nors apribojimai?
-Ne, krovinių vežimui ir krovimui / iškrovimui nėra jokių papildomų apribojimų.
MOKYKLOS IR UNIVERSITETAI
* Ką dekretas numato dėl ikimokyklinio ugdymo įstaigų, mokyklų ir universitetų?
-Ikimokyklinio ugdymo įstaigos, mokyklos, universitetai neveiks visoje šalyje iki gegužės 3 d. Numatyta galimybė teikti ugdymo paslaugas nuotoliniu būdu.